O Fundacji
Historię fundacji ,,Przeżyj To Sam “napisało samo życie!
Pomysłodawcą, założycielem i prezesem jest Paweł Ciesielski, urodzony i mieszkający w Tarnowie. Były v-ce mistrz Polski Osób Niepełnosprawnych w pchnięciu kulą, rzucie dyskiem i rzucie oszczepem z lat 2015-2018. Od dzieciństwa marzył o nurkowaniu oglądając w telewizji filmy Jacques-Yves Cousteau( zachęcam do przeczytania historii o tym wybitnym człowieku). Marzenia które już w dorosłym życiu, musiały zostać odłożone w czasie z powodu ciężkiej choroby wynikiem której była amputacja kończyn dolnych. Lecz nawet te ciężkie doświadczenia nie powstrzymały go przed spełnieniem marzeń z dzieciństwa.
Jesienią 2014 roku rozpoczął zajęcia basenowe w Stowarzyszeniu ,,NAUTICA” w Krakowie, gdzie pod okiem profesjonalnych instruktorów HSA (Handicapped Scuba Association Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Nurków) intensywnie ćwiczył na basenie. Przed pierwszym
w życiu zejściem pod wodę usłyszał od swojego trenera Marcina: ,, SWÓJ PIERWSZY ODDECH POD WODĄ BĘDZIESZ PAMIĘTAŁ DO KOŃCA ŻYCIA”.
W tym czasie pogoda i czas nie były sprzymierzeńcem nurkowania, jesień i zima nie pozwalały na wykorzystanie zdobytych na basenie umiejętności w otwartym zbiorniku wodnym. Zapał i chęć wzięły jednak górę by nie być zamkniętym w czterech ścianach domu i dalej aktywnie uczestniczyć w codziennym, dalszym życiu a przede wszystkim nie poddać się. Efektem uporu i konsekwencji w dążeniu do celu było zdobycie pierwszego certyfikatu OWD-HSA już na wiosnę roku 2015.
Wspaniali ludzie którzy utwierdzili i pomogli mu w realizacji marzeń, dodali motywacji i cały czas wspierają jego działania to:
• mg Joanna Pajdak-Subry – dyrektor nurkowy Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Nurków,
• mg Maciek Pasierb – instruktor i trener nurkowania,
• mg Marcin Pasierb – instruktor i trener nurkowania.
Osób dobrego serca, wspierających, podtrzymujących na duchu, którzy sprawili, że fundacja „Przeżyj To Sam” rozpoczęła swoją działalność jest wiele i wszystkim tym osobom Paweł jest niezmiernie wdzięczny.
Akt notarialny fundacji został podpisany w kwietniu 2019, na terenie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie. Dlaczego akurat tam – ponieważ jest to pierwsza w Polsce uczelnia wyższa która praktycznie szkoli studentów fizjoterapii w metodzie Halliwick`a oraz wprowadza elementy nurkowania jako jeden ze sposobów fizjoterapii osób niepełnosprawnych. Pomysł ten, pierwszy sukces Fundacji choć zrealizowany jeszcze przed jej oficjalnym założeniem, powstał w 2018 roku. Paweł Ciesielski zwrócił się z inicjatywą do kierownika Katedry Instytutu Ochrony Zdrowia przy PWSZ, Pani dr Ewy Otwinowskiej, przy aktywnym wsparciu mg Joanny Pajdak-Sabry jako dydaktyka. Od tego czasu zajęcia praktyczne z Metody Hallwick`a są prowadzone na III roku fizjoterapii. Studenci poznają tam praktyczne aspekty metody. Szkoleni przez wykwalifikowaną kadrę uczą się nie tylko podstawowych zasad rehabilitacji ale również sami poznają podstawowe zasady bezpiecznego obcowania z żywiołem jakim jest woda. Pomysłodawca bierze czynny udział w prowadzonych zajęciach udzielając pomocy zarówno merytorycznej jak i praktycznej w obsłudze sprzętu do nurkowania.